Bağışla İnşaa Edilen İlhan Onat Binası Törenle Açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde merhum hayırsever İlhan Onat’ın bağışı ile inşaa edilen ve 19 yataklı bir Kök Hücre Nakil Ünitesi’nin de içinde yer aldığı 55 yatak kapasiteli “İlhan Onat Binası” törenle hizmete açıldı. Açılış kurdelasını, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek ve bağışçı İlhan Onat adına Recai Saylık, Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Ahmet Berk, Dokuz Eylül Üniversitesi önceki Rektörleri Prof. Dr. Namık Çevik, Prof. Dr. Fethi İdiman ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle birlikte kesti. Törene Rektör Yardımcıları, Üniversite Genel Sekreteri, öğretim üyeleri ve sağlık çalışanları katıldı. 

ilhan onat tanitim ara resim 2

REKTÖR KASMAN: BAĞIŞ ÇOK DEĞERLİ

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman, merhum bağış sahibi İlhan Onat adına Recai Saylık’a bir teşekkür plaketi sunduğu açılış konuşmasında bağışların önemine dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Kasman, “Benim için son derece anlamlı bir günü birlikte paylaşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyorum. Şu anda, Rektörlüğüm döneminde biten ilk binanın açılışını birlikte yapıyoruz. Bu bina ile birlikte sağlık hizmeti vereceğimiz alan kapasitesi büyüyor, özellikle Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi’nde kapasitemiz artıyor. Bu da bölgede önemli bir ihtiyaca yanıt vereceğimiz anlamına geliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi zaten marka değeri olan bir sağlık kuruluşu. Türkiye’nin önemli sağlık yatırımlarından biri de İnciraltı Sağlık Kampusümüzde yer alıyor. Balçova ve Narlıdere bölgesinde ciddi bir altyapımız var. Sağlık temalı teknoparkımız, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezimizde (İBG İzmir) ciddi çalışmalar, araştırmalar yapılıyor. Bir süre sonra İBG İzmir’in tüm finansmanı Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanacak. Buraya yaklaşık 170-200 araştırmacı istihdam edilecek. Bu bizim tıp alanında araştırma gücümüzü daha da artıracak. Sağlık Yerleşkemize bu binayı kazandıran bağışçımız İlhan Onat ve kardeşi Bilge Berk Hanım’a teşekkürü borç biliyor, merhuma Allah’tan rahmet diliyorum. Şunu özellikle vurgulamak gerekir ki, kamunun kaynakları  sınırlı, bu bağlamda bağışçılara daha fazla ihtiyaç var. Umarım bu tür bağışlar artarak devam eder” diye konuştu.  

ilhan onat tanitim ara resim 3

BAŞHEKİM DEREBEK’TEN DEĞİŞİM MESAJI

Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek de konuşmasına merhum hayırsever İlhan Onat, kızkardeşi Bilge Berk ve bağışçıyı temsil eden Recai Saylık’a teşekkür ederek başladı, “Bu güzel binayı kurumumuza kazandırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu projenin hayata geçirilmesinde katkıda bulunan ve her aşamasında yer alan Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan Bey’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Ege Bölgesi’nde önemli bir ihtiyaca yanıt verecek bir bina kurumumuza kazandırılmış durumda. Yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alanda 7.7 milyon TL’ye malolan bu bina, 19’u Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi’nde olmak üzere toplam 55 yatak kapasitesi ile hizmete hazırlandı. Biz kurdela kesme aşamasında devreye girmiş olduk, bu nedenle emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum.  Şu anda bu açılış ile Dokuz Eylül Üniversitesi, önümüzdeki üç yıl içinde çok ciddi değişimlerin, dönüşümlerin yaşanacağı bir sürece girmiş oldu.”

ilhan onat tanitim ara resim 4

99 MİLYON LİRALIK PROJE

“Fiziki anlamda nitelikli yataklara dönüşüm konusunda, polikliniklerin renovasyonları konusunda, tıbbi donanımların tümüyle yenilenmesi konusunda Kalkınma Bakanlığı büyük bir proje aldı ve bu proje yaklaşık 99 milyon TL civarında büyük bir proje. Dolayısıyla üniversitemizin yaklaşık 10 yılına damga vurabilecek büyük bir dönüşümün arifesindeyiz. Bu güzel binayla bu süreci başlatmış bulunuyoruz. Üniversite Hastanemizin şu anda toplam 1125 yatağı var. Bu binanın kazanılması ile birlikte toplam 1225 fiili yatak kapasitesine ulaşacağız. Ama bu dönüşümler ve renovasyonlardan sonra 1000 yatak kapasitesine dönüşmüş olacağız” dedi.

HAYIRSEVER ONAT’IN VASİYETİYDİ

Bağış sahibi adına konuşan Recai Saylık da 1930 yılından itibaren İzmir’de yaşamış emekli eczacı İlhan Onat’ın farklı yönleri ile öne çıkan bir kişilik olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Sayın Onat’ı farklı kılan özelliklerden biri çok iyi bir satranç oyuncusuydu. Türkiye’yi yurtdışında bu alanda en fazla temsil etmiş kişi, aynı zamanda çok iyi bir briç oyuncusudur. Uluslararası başarılara imza atmıştır. 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Servisi’nde multipl miyelom teşhisi konduktan sonra hayır işlerine girme arzusu doğdu kendisinde.  Bu hayır işleri konusunda ne yapabiliriz diye biraraya geldik. Bunları sıraladık. Narlıdere’de 27 derslikli 600 öğrencinin eğitim gördüğü bir ilköğretim okulunu 2011-2012 yılında eğitim faaliyetine başlamak üzere teslim ettik. Ardından bir vakıf kuralım dedik. 2012’de bir eğitim vakfı kurduk ve her yıl ortalama 70 ile 100 arasında öğrenciye burs veriyoruz. Sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Sayın Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan’ın da aracılığı ile hastaneye bağış yapılması gündeme geldi. Belli bir miktar ayrıldı ve planlanan şimdiki bina  ve 2012 planlanan bina şimdi tamamlanmış oldu. Bu bizim için çok büyük bir gurur. Bu binaya çok fazla zaman ve emek harcadık. İnanıyorum ki Dokuz Eylül Üniversitesi de de emeği harcadı ve sonuçta bu bina gerçekleşti. Özellikle son aşamalarda binanın hizmete girmesi yönünde son derece gayret sarfeden Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Adnan Kasman ve Başhekimimiz Prof. Dr. Erkan Derebek’e teşekkür ediyorum. İlhan Bey 2013 yılında vefat ettiğinde elimizde sadece imzalanmış bir protokolümüz vardı. Mirasçısı kızkardeşi Bilge Berk bu sözün takipçisi oldu, İlhan Bey’in vasiyetinin hayata geçmesine öncülük etti. Bu çok büyük bir özveridir. Böylece verilmiş sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu hastanenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”   

BİNA İÇİNDE NELER VAR ?

Toplam 4118 metrekare kapalı alanda 7.7 milyon TL’ye inşaa edilen 4 katlı İlhan Onat Binası, özellikle kemik iliği transplantasyonlarının yapılacağı Kök Hücre Nakil Ünitesi ile bölgede çok önemli bir ihtiyaca yanıt verecek. Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi’nde erişkin - çocuk hematoloji hastaları ile onkoloji hastaları da tedavi olacak. Polikliniklerde ayaktan hastalara, 18’er yatak kapasiteli kliniklerde de yatan hastalara uluslararası standartlardaki teknik donanım ve güçlü akademik altyapı ile tedavi olanağı sunulacak. Hemşire yetersizliği nedeniyle ilk etapta 10 yatağı açılacak olan Kök Hücre Nakil Ünitesi zaman içinde tam kapasiteye ulaşacak.  

ilhan onat tanitim ara resim 1

İLHAN ONAT KİMDİR ?  

İlhan Onat,1929 İstanbul doğumludur. 1930 yılında babasının İzmir-Turyağ Fabrikaları baş kimyagerliği işi nedeniyle İzmir’e taşınmış olup vefatına kadar İzmir ili Narlıdere ilçesinde yaşamıştır. Bayraklı İlkokulu, Karşıyaka Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1952 yılında mezun olan İlhan Onat, 1980 yılına kadar eczacı olarak çalıştıktan sonra eczanesini devretmiştir. Emekli olduktan sonra zaman zaman gayrimenkul ve inşaat işiyle uğraşmıştır. Satranç sporunda Türkiye’nin ilk uluslararası usta (International Master M) unvanına sahip oyuncusu olan İlhan Onat, pek çok kez milli oyuncu olarak ülkemizi temsil etmiştir. Eğitim ve sağlık hizmetlerine önemli bağışları bulunan hayırsever, 13 Mayıs 2013 tarihinde vefat etmiştir.   

cocuk hastanesi   kalite   tup bebek   labaratuvar   öğretim üye randevu   hasta haklari   arpaboyu

İletişim Bilgilerimiz

world-map

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi

Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info[@]deu.edu.tr

Otobüs ile Ulaşım : >> 5 | 6 | 7 |8 | 82 | 209 | 305 | 320 | 554 | 725 | 730 | 735 | 736 | 950 | 971
Gemi Hatları | Hava Limanından Ulaşım

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info@deu.edu.tr