Başhekimden Tüm Birimlere Mercek

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nin yeni Başhekimi Prof. Dr. Erkan Derebek; tıbbi cihazlardan, kurum demirbaşlarına, hasta hizmet sürecinden, insan kaynaklarına, idari ve mali yapıya ilişkin genel durum analizini çıkarmak için tüm idari ve birim sorumluları ile yaklaşık 12 saat süren bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.  

Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Ender Ellidokuz, Prof. Dr. Kazım Tuğyan, Doç. Dr. Özhan Özdoğan ve Hastane Başmüdürü Levent Akay eşliğinde idari ekibin sunumlarını dinleyen Başhekim Derebek, istek ve soruları yanıtladı, çözüm bekleyen konuları hızlandırılmış programla değerlendirmeye aldı. 

İyi bir yönetim akışı için kısa, orta ve uzun vadeli iş planlarını oluşturmaları gerektiğini belirten Başhekim Prof. Dr. Derebek, Türkiye genelinde sıkıntılı süreçten geçen hastanelerden birinde zoru başarmak için çaba harcadıklarını ifade ederek şu mesajı verdi: “Temel amacımız, daha az maliyetle en yüksek verimliliğe ulaşmak için tüm birimlerin ana hedefi kaybetmeden işleyişi sürdürmesini sağlamak ve bu yapılanmada sadece iş odaklı olunmasına özen göstermek. Şunu önemle istiyorum, hiçbirimiz burada birbirimizin rakibi değiliz. Kurum içinde rekabet değil, işbirliği olur. Ve bizim için temel parametre iş performansıdır. Bulunduğunuz noktada yapacağınız iyileştirmelerin  performanslarınızın dikkate alınmasında çok önemli faktör olacağını unutmayın.” .  

Sıkıntılı dönemi birlikte aşacağız

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi

Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek, iyileştirme gerektiren özellikle tıbbi cihaz donanımı ve hasta hizmet alanlarında hızlı çözüme odaklandıklarını  ifade ederek şöyle konuştu:  

“Bundan sonra çalışma tempomuzun en az bu olacağını bilmenizi istiyorum. Çok zor bir süreçten geçtiğimizi biliyorsunuz. Bu sadece bizim hastanemize özgü bir durum değil. Ama bizim boyutumuzdaki hastanelerle karşılaştırdığımızda durumumuz iç açıcı değil. İnsan Kaynakları’na baktığımızda, birçok hastaneden çok daha iyi, daha genç popülasyonumuz var. Öğretim üyesi kadromuz, hemşire kadromuz, idari kadromuz öyle. Çok büyük başarılara imza atmış,  birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir üniversiteyiz. Türkiye’de gerek sağlık sisteminde, gerek Sosyal Güvenlik sisteminde gerekse Maliye Bakanlığı ilişkilerinde yol gösterici nitelikte çok sayıda ilki gerçekleştirmiş bir üniversiteyiz. İlkleri başarmak bizim genetiğimizde kodlu. Ama şu anda bulunduğumuz durum bizim hak ettiğimiz nokta değil.  Elbette bu, sadece üniversitemizdeki iç işleyiş süreçlerindeki aksaklıktan kaynaklanmıyor. Geri ödeme kısmındaki sıkıntılar, Maliye Bakanlığı’ndaki sıkıntılar, yatırımlarla ilgili sıkıntılar bizi maalesef bu noktaya kadar getirdi. Ancak ben inanıyorum ki, iyi bir iş planı ile ve de tabii Sosyal Güvenlik ve Maliye Bakanlığı tarafındaki gelişmelere paralel olarak kendi süreçlerimizi düzelttiğimizde sıkıntılıları kısa sürede aşacağız.”

Süreçleri yönetmede azimli ve kararlıyız

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi

“ Sizlerin de şuna inanmanızı istiyorum; yönetim olarak bu süreçleri planlayacak, gerekli aktiviteleri yapacak azim ve kararlılıktayız. Burada tabii ki herkesin sürece aktif katılımı çok önemli. Her biriniz ve her birinizin performansı benim için çok önemli. Performanslarınızın sadece kendi biriminizi ilgilendirmediğini,  küçük iyileştirmelerin bütüne çok büyük katkı sağlayacağını unutmayın. Bundan sonra bu tür toplantıları yapacağız. Bizler sorumlu olduğumuz birimlerde ne yapıyoruz ? Hangi iş parametreleri ile işlemlerimizi takip edeceğiz, nasıl raporlayacağız, düzeltmeleri nasıl sağlayacağız değerlendireceğiz. Yaptığımız işlerden birbirimizin haberdar olması da çok stratejik bir durum. Çünkü yapılan bir iş bir başka noktada çok değişik etkilere yol açabilir ve bütüne olumsuz yansıyacak noktaya gelebilir. Bu analizi iyi yapmak zorundayız. Dolayısıyla ekiplerinizde görev yapan çalışanların sürece aktif katılımını sağlamanız, birimlerdeki kişilerin birbiri ile işbirliği ve dayanışma içinde olmasını sağlamanız açısından herbirinize önemli görev düşüyor. Kimseyi küstürmeden, katkı vereceği alanlarda en iyi şekilde değerlendirerek, işbirliği içinde başarılı olacağımıza inancım tam.”

cocuk hastanesi   kalite   tup bebek   labaratuvar   öğretim üye randevu   hasta haklari   arpaboyu

İletişim Bilgilerimiz

world-map

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi

Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info[@]deu.edu.tr

Otobüs ile Ulaşım : >> 5 | 6 | 7 |8 | 82 | 209 | 305 | 320 | 554 | 725 | 730 | 735 | 736 | 950 | 971
Gemi Hatları | Hava Limanından Ulaşım

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info@deu.edu.tr