REKTÖR VEKİLİ ÇELİK SAĞLIKTA ŞİDDETİ KINADI

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, geçtiğimiz hafta sonu Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde hasta yakınlarının fiziki saldırısına uğrayan doktorları ziyaret etti. Olaya tepki gösteren Çelik, “ Akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bu saldırı üniversite yönetimi olarak bizleri derinden üzmüştür. Olaya sebep olan kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmış olup bu süreç tarafımızca yakından takip edilecektir” dedi.

 

 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, geçtiğimiz hafta sonu Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde saldırıya uğrayan üç doktoru ziyaret etti, yaşananlar hakkında bilgi aldı. Ziyarette DEÜ Rektör Vekili Çelik’e, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mete Edizer ile hastane yetkilileri eşlik etti. Olaya sebep olan kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını ve sürecin yakından takip edileceğini belirten Rektör Vekili Çelik, “Akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bu saldırı sonrası hastanemizin ilgili birimleri hızla harekete geçmiş, hekimlerimiz tedavi altına alınırken şahısların da gözaltına alınması sağlanmıştır. Bu noktada yapılan eylemi meşru görmek ve mantıkla izah etmek de mümkün değildir” dedi.

 

 

YASAL İŞLEM BAŞLATILDI

Yaşanan olayın ardından saldırganların gözaltına alındığını kaydeden Rektör Vekili Çelik, “Geçtiğimiz hafta sonu Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanemizde görevli Doktorlarımız; Asistan Dr. Elif Tuğçe Tunca, Asistan Dr. Sevgi Aslan ve Asistan Dr. Batuhan Küçükali, kendini bilmez kişilerin saldırısına uğramış ve görevlerini yapmaktan alıkonulmuştur. Akıl ve vicdan sınırlarını zorlayan bu saldırı sonrası hastanemizin ilgili birimleri hızla harekete geçmiş, hekimlerimiz tedavi altına alınırken şahısların gözaltına alınması sağlanmıştır. Son yıllarda başta doktorlarımız olmak üzere sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olgusu, maalesef bu olayda da kendini göstermiş ve tarafımızca asla kabul edilmeyecek gelişmeler yaşanmıştır. Yaşanan bu saldırı bizleri derinden üzmüştür” dedi.

 

 

SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

“Amacı insanlara şifa dağıtmak olan hekimlerin uğradığı bu saldırının herhangi bir bahane ya da gerekçesi yoktur” diyen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Unutulmaması gerekir ki; insan hayatı ve sağlığı kutsaldır; her zaman ve hepimiz için de önemlidir. Bu noktada yapılan eylemi meşru görmek ve mantıkla izah etmek de mümkün değildir. Olaya sebep olan kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmış olup bu süreç de tarafımızca yakından takip edilecektir. Kendilerini insan hayatına vakfeden hekimlerimizin uğradıkları bu saldırıyı şiddetle kınıyor, başta hekimlerimiz ve aileleri olmak üzere; bütün sağlık çalışanlarına ve üniversite mensuplarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.”

cocuk hastanesi cocuk hastanesi kalite tup bebek labaratuvar öğretim üye randevu hasta haklari arpaboyu

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97