Dermatoloji

Tetkik sonuçlarım   kalite   tup bebek   labaratuvar   hasta haklari  

Birim Hakkında:

 

dermatoloji

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı bünyesinde bulunan iki adet polikliniğimizde, deri hastalıkları yakınması ile başvuran kişilerin genel deribilimsel bakısı yapılmakta, tetkikleri ve tedavileri düzenlenmektedir. Bunun dışında, insizyonel ve eksizyonel biyopsi, elektrokoterizasyon, kriyoterapi gibi diğer girişimsel işlemlerin gerçekleştirildiği 3 no’lu Özel İşlem Polikliniği bulunmaktadır. 

Dermatoallergi Polikliniği’mizde gerekli hastalara deri yama testleri uygulanarak toksik ve allergik deri reaksiyonları belirlenmektedir.

Dermatoonkoloji ve nevus izlem polikliniğimizde, deri tumorları dışında hastaların benleri düzenli olarak takip edilmekte ve gerekli görülen benlerin dermoskopik bakısı yapılmaktadır. Fototerapi/ Fotokemoterapi polikliniğinde, yapılan bakı ve tetkikler sonucunda PUVA (Psoralen + ultraviyolet-A) ya da UVB (Ultraviyolet- B) tedavisi uygulanmaya karar verilmiş olguların tedavi ve izlemleri yapılmaktadır.

Yirmi yatak kapasiteli Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği’nde, hastalara yatarak tanı ve tedavi konusunda hizmet sunulmaktadır. Yatarak tedavi görmüş ya da poliklinik muayenesi yapılarak tetkik ve izleminin özel izlem polikliniğinde yapılmasının yararlı olacağı belirlenmiş olgular Özel İzlem Polikliniklerinde izlenmektedir.

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Emel Fetil (BAŞKAN)
Prof. Dr. Şebnem Aktan
Prof. Dr. Turna İlknur
Prof. Dr. Sevgi Akarsu
Dr. Öğr. Üyesi.  Özlem Özbağçıvan

 

AÇIKLAMA: Mesai Dışı Öğretim Üyesi Özel muayene talepleriniz için lütfen 0 232 412 38 80 ile iletişim kurunuz.

Sağladığımız Hizmetler:

ANABİLİM DALI POLİKLİNİKLERİ:

Anabilim Dalımız bünyesinde wood bakısı, insizyonel ve eksizyonel biyopsi uygulamaları, mikroskopik saç incelemeleri, epidermal yama testleri, dermoskopik değerlendirmeler, elektrokoterizasyon, kriyoterapi, intralezyonel enjeksiyonlar, PUVA (Psoralen + ultraviyolet-A) ve UVB (Ultraviyolet- B) tedavi uygulamaları yapılmaktadır.

Dermatoloji Polikliniği: Deri hastalıkları yakınması ile başvuran kişilerin genel deribilimsel bakısı yapılmakta, tetkik ve tedavileri düzenlenmektedir.

Dermatoloji Kliniği: Yirmi yatak kapasiteli klinikte deri ve zührevi hastalığı bulunan hastalara yatırılarak tanı ve tedavi konusunda hizmet sunulmaktadır.

Dermatoloji Özel İzlem Polikliniği: Dermatoloji kliniğinde yatarak tedavi görmüş ya da poliklinik muayenesi yapılarak tetkik ve izleminin özel izlem polikliniğinde yapılmasının yararlı olacağı belirlenmiş olgular izlenmektedir. Özel izlem polikliniği kapsamına alınmış olgular için özel izlem dosyaları açılmakta ve olgular periyodik olarak takibe alınmaktadır.

ÖZEL İZLEM POLİKLİNİKLERİ:

Sağaltım İzlem Polikliniği

Dermatoallergi Polikliniği

Fototerapi Polikliniği

Behçet Sayrılığı Polikliniği

Dermatoonkoloji Polikliniği

Psoriasis Polikliniği

Akne Polikliniği

 

Hastalar İçin Bilgiler:

Deri ve Zührevi Hastalıklar Bilim Dalı; deri, mukozaların çıplak göz ile değerlendirilebilen alanları, tırnak ve saçlarda gelişen bozuklukları inceleyen bilim dalıdır. Aynı zamanda cinsel yol ile bulaşan hastalıklar da bu kapsama girmektedir.

Vücudumuzun en büyük organı olan deride gözlenen birçok hastalık için, klinik muayene tanı için en önemli yöntemdir. Ancak bazı durumlarda, ayrıntılı laboratuvar incelemeleri, radyolojik incelemeler, patolojik incelemeler ve/veya özel dermatolojik teknikler ile değerlendirmeler gerekmektedir.

Deri hastalıklarının bir kısmı genetik, otoimmün ve çevresel nedenler ile ortaya çıkabilmekte iken, bir kısmı da önemli iç organ hastalıkları ile birliktelik gösterebilmektedir. Bu nedenle, tüm hastalarda ayrıntılı sorgulama, klinik değerlendirme ve gerekirse ileri incelemeler yapılması gerekmektedir. Ayrıca deri hastalıklarının düzenli takibi de önem arz etmektedir.

Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanı olabilmek için, 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimi sonrası TUS sınavı ile 4 yıl süresince devam edecek olan Deri ve Zührevi Hastalıklar asistanı olmaya hak kazanmak ve bu eğitimi başarı ile tamamlamak gerekmektedir.

 

Poliklinik Bilgileri:

Hafta içi hergün saat 09.00-17.00 saatleri arasında Dermatoloji poliklinik bölümü hizmet vermektedir. Günde 30 yeni hasta, 10 kontrol hastası olmak üzere toplam 40 hastaya hizmet verilmektedir.
Dermatoloji polikliniği randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevular 04.06.2018 tarihinden itibaren sadece merkezi hasta randevu sistemi aracılığı ile internetten alınabilmektedir.

Poliklinik Çalışma Saatleri

Özel izlem polikliniği

Gün

Saat

Tedavi izlem polikliniği

Pazartesi

12.30-14.30

Dermatoallergi polikliniği*

Pazartesi

14.30-16.30

Behçet hastalığı izlem polikliniği

Çarşamba

14.00-16.00

Dermatoonkoloji ve nevus izlem polikliniği**

Perşembe

14.00-16.00

Psoriasis izlem polikliniği

Cuma

12.30-14.30

Akne izlem polikliniği

Cuma

14.30-16.30

Fototerapi/Fotokemoterapi polikliniği***

Pazartesi,Salı,
Perşembe,Cuma

09.00-16.30

 

Poliklinik Telefon Bilgisi

0 232 412 3880

Hastane Santral Telefonu : 0(232) 412 22 22

cocuk hastanesi   kalite   tup bebek   labaratuvar   öğretim üye randevu   hasta haklari   arpaboyu

İletişim Bilgilerimiz

world-map

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi

Adres: İnciraltı mahallesi Mithatpaşa caddesi no:56 Balçova/İZMİR
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info[@]deu.edu.tr

Otobüs ile Ulaşım : >> 5 | 6 | 7 |8 | 82 | 209 | 305 | 320 | 554 | 725 | 730 | 735 | 736 | 950 | 971
Gemi Hatları | Hava Limanından Ulaşım

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info@deu.edu.tr