Göğüs Hastalıkları

Tetkik sonuçlarım   kalite   tup bebek   labaratuvar   hasta haklari  

Birim Hakkında:

gogus hastaliklari

Misyonumuz;

Kaliteli ve çağdaş tıp eğitimi vermek,

Göğüs hastalıkları alanında nitelikli tanı, tedavi ve koruyucu hekimlik hizmetleri sunmak

Mesleki yeterliliğini sağlayacak donanımlara sahip, gerek ulusal gerekse uluslar arası alanda çalışabilecek bilgi ve deneyimi kazanmış; aynı zamanda etik değerlere önem veren iyi bir bireyler- iyi hekimler yetiştirmek,

Bilim insanı olma konusunda farkındalık oluşturmak

Mezuniyet sonrası eğitim devamlılığı konusunda destek sağlamak

Anabilim dalında çalışan tüm ekibin sağlıklı bir iletişim içinde huzurlu ve mutlu bir ortamda görev yapabilmesine olanak vermek

Vizyonumuz;

Göğüs hastalıkları alanında ulusal ve uluslararası platformda gerek mesleki gerek akademik anlamda örnek bir merkez olmak

Gelişen iletişim ve teknoloji çağını yakalayabilen, serbest düşünme ve sentez yapabilme motivasyonu olan, mesleki olarak kendini geliştirebilen, toplumun sağlık sorunlarına duyarlı, uzman hekim ve akademisyenler yetiştirmek

Tarihçe;

Kliniğimiz 14 Nisan 1983 yılında Prof. Dr. Hatice Karhan başkanlığında kurulmuş, ardından Prof. Dr. Atila Akkoçlu başkan olarak devam etmiş, yıllar içinde gelişimini sürdürerek bugünkü konumuna kavuşmuştur. Kuruluşundan günümüze 48 göğüs hastalıkları uzmanı yetiştirmiştir, bu hekimlerin 13’ü öğretim üyesi olarak diğer tıp fakültelerinde, 35’i ise devlet hastaneleri ve özel hastanelerde meslek hayatlarına devam etmektedirler.

Üretilen bilimsel ve sağlık hizmetinin yanı sıra öğretim üyelerinin çalışmaları ile bölge ve ülke çapında saygınlığa sahip bir klinik haline gelmiştir. Kliniğimiz öğretim üyeleri mesleki örgütleri olan TORAKS DERNEĞİ’nin hem kuruluşunda aktif olarak rol almış, hem de günümüzdeki hizmetlerinde halen ön saflarda görev yapmaktadırlar.

Özellikle akciğer kanserleri, pnömoni (zatürre), astım, mesleki akciğer hastalıkları, tüberküloz (verem), solunumsal uyku bozuklukları ve sigara alanlarında ulusal ve uluslararası düzeyde çalışmalarımız mevcuttur.

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Can Sevinç
Prof. Dr. Eyüp Sabri Uçan
Prof. Dr. Arif Hikmet Çımrın
Prof. Dr. Oya İtil
Prof. Dr. Oğuz Kılınç
Doç. Dr. Aylin Özgen Alpaydın
Doç. Dr. Kemal Can Tertemiz

 

AÇIKLAMA: Mesai Dışı Öğretim Üyesi Özel muayene talepleriniz için lütfen 0 232 412 38 35 ile iletişim kurunuz.

Sağladığımız Hizmetler:

dokuz eylul universitesi gogus hastaliklari 1

Sunulan Hizmetler;

Ana tedavi üniteleri :

Yataklı Servis (38 Yatak)

Bronkoskopi

Solunum Fonksiyon Testi

Allerji Deri Testi

Uyku Laboratuvarı

Yataklı tedavi: 38 yataklı olan yataklı hasta servisimizde, üç adet 4 kişilik oda (biri bayan, biri erkek), yedi adet üç kişilik oda (üçü erkek, üçü kadın) , bir adet 2 kişilik , üç adet tek kişilik oda (bulaşıcı veya ağır hastalığı olan olgular için) da hizmet verilmektedir.

Odaların tümünde lavabo, telefon, merkezi oksijen sistemi, merkezi aspirasyon sistemi bulunmakta olup, odalar 1. sınıf hasta odası özelliğindedir.

Klinikte hastalar için banyo olanağı mevcuttur.

Hemşirelik hizmetleri deneyimli yüksek hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından verilmektedir. Serviste yatan hastalarımıza rutin olarak uzman fizyoterapistlerce solunum fizyoterapisi uygulanmaktadır.

Temizlik hizmetleri özel bir ekip tarafından yapılmaktadır. Durumu gerektiren hastalara refakatçi kalmasına izin verilmektedir.

Yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar klinikte 3 kişilik odada tam destekle izlenmektedirler.

Hasta yoğunluğuna bağlı olarak her zaman boş yer bulunmaması nedeniyle, durumu acil olmayan hastalar yatış için sıraya alınıp, boşalan yerlere daha önceden alınmış telefonları aranarak davet edilmektedirler.

Bu işlemi takip eden hastaların 0.232.412 53 30 nolu telefondaki klinik sekreterimiz ile görüşmeleri gerekmektedir.

Bronkoskopi ünitesi :

Hastanemiz endoskopi ünitesi içinde bronkoskopi salonu yer almaktadır. Fleksibl ve rijid bronkoskopi olanaklarına sahiptir. İkisi video-endoskop olmak üzere 3 fleksibl endoskop ile çalışılmaktadır.

Bir sürekli hemşiresi ve biri öğretim üyesi düzeyinde olmak üzere iki hekim ile Perşembe hariç her gün 08:30-13:00 arasında rutin olarak hizmet verilmekte, günde ortalama 5-8 işlem gerçekleştirilmektedir.

Rutin bronkoskopiler dışında acil durumlarda değişik yoğun bakım ve servislerde hasta başı bronkoskopi yapma olanağı da söz konusudur. Yılda 800-1000 bronkoskopi yapılmaktadır.

Normal koşullarda bir bronkoskopi işlemi yaklaşık 15-30 dakika sürmektedir. Tüm işlemler lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ayrıca merkezde gerekli durumlar için bir anestezi uzmanı da bulunmaktadır.İşlem için hastanın bir gece öncesinden aç olması gereklidir. Hastaların güvenliği için bazı kan testleri bronkoskopiden birkaç gün önce düzenli olarak istenmektedir.

Solunum fonksiyon testleri :

Deneyimli teknisyenimiz tarafından yapılmaktadır. Basit spirometri, reversibilite testi, bronş provokasyon testi, difüzyon testi gibi işlemlerin yanı sıra body pletismografi de uygulanabilmektedir.

Ayrıca kardiyopulmoner egzersiz testleri ve tanısal egzersiz testleri uygulanabilmektedir. Yine 6 dakika yürüme testi solunum fonksiyon testi laboratuarında gerçekleştirilen işlemler arasında yer almaktadır.

Bir ileri sistem Sensormedics marka spirometre yanında, Jaegger marka başka bir spirometre ile bir portatif spirometre olanakları mevcuttur. Mesai saatleri içerisinde başvuran her hastaya bekletmeksizin test yapılmaktadır. Günlük yaklaşık olarak 60 hasta bakılmaktadır.

Testler türüne göre 5-45 dakika arasında sürmektedir.

Üniteye 0.232.412 38 39 (dahili) telefondan ulaşmak mümkündür.

Allerjik deri testi :

Salı ve Perşembe günleri öğleden sonra solunum fonksiyon testleri ünitesinde yapılmaktadır. Bu amaçla astım ile ilişkili olduğu bilinen nefes yolu ile hava yollarında allerjik reaksiyona yol açabilen ev tozu, küf mantarı, polenler, hayvan tüyleri gibi allerjenler ile test yapılmaktadır.

Testin sonucu yaklaşık 15-30 dakikada alınmaktadır. Randevu ve bilgi almak için 0.232.412 38 39 (dahili) telefondan aramanız yeterlidir.

Uyku çalışması :

Uyku ile ilişkili yakınmaları nedeniyle (aşırı horlama, uykuda nefesi durma)kiniğimize başvuran hastalara belli bir sıra dahilinde multidisipliner uyku hastalıkları merkezinde bir gece yatırılarak uyku testi yapılmakta ve bu testte, solunumsal parametreler değerlendirilmektedir.

Hastaları tedavisi multidisipliner yaklaşımla (Nöroloji, Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz, Psikiyatri ) planlanmaktadır. Ayrıca uyku apne tanısı alan olgulara sürekli pozitif hava yolu basıncı ( CPAP ) titrasyonu da yapılmaktadır

Kullanılan Teknolojiler;

  • Video bronkoskopi
  • Body pletismografi
  • Kardiyopulmoner egzersiz testi
  • Anabilim Dalımızda ayrıntılı solunum incelemelerinin yapılabildiği bir solunum fonksiyon laboratuarı mevcuttur.

Hastalar İçin Bilgiler:

AÇIKLAMA: Mesai Dışı Öğretim Üyesi Özel muayene talepleriniz için lütfen 0 232 412 38 35 ile iletişim kurunuz.

 

Poliklinik Bilgileri:

Poliklinik Çalışma Saatleri

Günler

Başlangıç

Bitiş

Pazartesi 08:00:00 17:00:00
Sali 08:00:00 17:00:00
Çarşamba 08:00:00 17:00:00
Perşembe 08:00:00 17:00:00
Cuma 08:00:00 17:00:00

Poliklinik Telefon Bilgisi

0 232 412 38 30

Hastane Santral Telefonu : 0(232) 412 22 22

cocuk hastanesi   kalite   tup bebek   labaratuvar   öğretim üye randevu   hasta haklari   arpaboyu

İletişim Bilgilerimiz

world-map

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi

Adres: İnciraltı mahallesi Mithatpaşa caddesi no:56 Balçova/İZMİR
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info[@]deu.edu.tr

Otobüs ile Ulaşım : >> 5 | 6 | 7 |8 | 82 | 209 | 305 | 320 | 554 | 725 | 730 | 735 | 736 | 950 | 971
Gemi Hatları | Hava Limanından Ulaşım

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info@deu.edu.tr