Halk Sağlığı

Tetkik sonuçlarım   kalite   tup bebek   labaratuvar   hasta haklari  

Birim Hakkında:

halk sagligi

HAKKIMIZDA:

Anabilim dalımız, 1982 yılında Prof. Dr. Sevin Ergin tarafından kurulmuştur. O günden beri gelişerek bugün dokuz öğretim üyesi, otuza yakın Yüksek Lisans, Doktora ve Tıpta Uzmanlık öğrencisi ile ülkemizin en geniş kadrolu Halk Sağlığı bölümlerinden biri haline gelmiştir. Öğretim üyesi kadromuzun deneyim ve çalışmaları, epidemiyoloji, sağlık yönetimi, iş sağlığı, kadın sağlığı ve çevre sağlığı alanlarında yoğunlaşmaktadır. Anabilim dalımız 1997 yılında başlayan aktif eğitim dönemi içinde toplum sağlığını ön plana çıkaran, toplum tabanlı bir eğitim yöntemini benimsemiştir. Bu amaçla 1. sınıftan başlayarak, her dönemde sağlık sistemini ve ülkenin sağlık sorunlarını tanıtan, alan çalışmaları ile desteklenen bir program yürütmektedir.

Halk Sağlığı bilimi; toplumun sağlık düzeyinin her yönden korunması, geliştirilmesi, hastalıklara karşı erken tanı, sağaltım, esenlendirme olanaklarının sağlanması ve insanların yaşam sürelerinin uzatılması hedefleri için gerekli olan bilgi, beceri ve davranışları öğreten bir bilim dalıdır.

DEÜTF Halk Sağlığı Anabilim Dalı 1982 yılında kurulmuştur.Halen anabilim dalımızda 9 öğretim üyesi bulunmaktadır.

Anabilim dalımızın eğitim ve araştırma alanında yenilikçi ve ekip çalışmasını önceleyen etkinlikleri ülke çapında yankı bulmuştur. Bunlardan biri 2003 den beri her yıl gerçekleştirdiğimiz, tüm fakültelerden başvuran araştırma görevlilerine yönelik HASAT kursudur. Bir başkası da 2007 yılında Balçova Belediyesi ile başlattığımız, kalp sağlığını koruma projesi olan BAK çalışmasıdır. Bu çalışmadan elde ettiğimiz sonuçları paylaştığımız tüm kongrelerde, sunumlarımız ödüle layık bulunmuştur. Ege’nin dost ve sıcak ikliminde güler yüzle bilim üreten, halk sağlığı alanına ülke sorunlarını bilen, bunları çözümlemek üzere donanımlı ve beceri sahibi bireyler yetiştiren bir anabilim dalı olmaktan kıvanç duyuyoruz.

Prof. Dr. Bülent Kılıç

Anabilim Dalı Başkanı

 

AMACIMIZ:

Halk sağlığı bilimi, toplumun sağlık düzeyinin her yönden korunması, geliştirilmesi, hastalıklara karşı erken tanı, sağaltım, esenlendirme olanaklarının sağlanması ve insanların yaşam sürelerinin uzatılması hedefleri için gerekli olan bilgi, beceri ve davranışları öğreten bir bilim dalıdır.

Bu amaçla Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, toplumun sağlık düzeyinin belirlenmesi, sağlığı bozan etmenlerin açığa çıkarılması, bu etmenlerle mücadele yöntemlerinin saptanması, toplum sağlığı için gerekli sağlık politikalarının oluşturulması ve bu ilkelerin uygulanması için çaba harcamaktadır.

Halk sağlığı bakış açısının yerleştirilmesi amacıyla mezuniyet öncesi ve sonrası tıp eğitimini sürdürmektedir.

 

TARİHÇE:

Anabilim Dalı 1981 yılında Ege Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalına bağlı olarak açılan ”Koruyucu Hekimlik ve Halk Sağlığı” birimine Doç.Dr.Sevin Ergin’in atanması ile Bornova’da İzmir Tıp Fakültesi Dekanlık Binasında bir odada çalışmalarına başladı. Aynı dönemde atanan Dr. Zuhal Amato da bölümün ilk asistanıydı. Kasım 1981’de çıkan YÖK yasası ile birlikte Dahili Tıp Bilimleri altında Halk Sağlığı Anabilim Dalı adını aldı ve Doç.Dr.Sevin Ergin anabilim dalının ilk başkanı oldu.

Anabilim Dalının ilk uygulama alanı Gürçeşme’de belediyeye ait bir sağlık birimiydi ve Sağlık Müdürlüğü ile bir protokol yapılarak bu birime sağlık personel sağlandı. 29 Ekim1981 tarihinde de Atatürk’ün 100.doğum yılı anısına Gürçeşme Sağlık Ocağı açıldı. Daha sonra Sağlık Bakanlığı ve İzmir Tıp Fakültesi arasında imzalanan bir protokol ile kurulan Narlıdere Eğitim Araştırma Sağlık Grup Başkanlığı Mayıs 1982’de açıldı. O tarihte İzmir’de sağlık hizmetleri sosyalleştirilmemiş olmasına karşın Narlıdere Eğitim Araştırma Bölgesinde Balçova, Narlıdere ve Güzelbahçe Sağlık Ocaklarında sağlık hizmetleri 224 sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkında Kanun’a göre yürütülmeye başladı. Aynı yıl içinde ikinci öğretim üyesi Yard.Doç.Dr.Gazanfer Aksakoğlu anabilim dalında göreve başladı ve Narlıdere EAS Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

Haziran 2002 yılında Eğitim-Araştırma bölgeleri ile ilgili protokollerin Sağlık Bakanlığı tarafından tek taraflı iptalinden sonra yalnızca Dönem 6 öğrenci eğitimi Konak, Balçova ve Narlıdere Sağlık Ocağı ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde sürdürülmektedir.

Öğretim Üyeleri:

Prof. Dr. Bülent Kılıç

Prof. Dr. Osman Alparslan Ergör

Prof. Dr. Şerife Reyhan Uçku

Prof Dr. Gül Ergör

Prof. Dr. Belgin Ünal Toğrul

Prof. Dr. Yücel Demiral

Prof. Dr. Türkan Günay

Doç. Dr. Hatice Şimşek Keskin

Sağladığımız Hizmetler:

Bu alana bir bilgi girilmemiştir.

Hastalar İçin Bilgiler:

EĞİTİM ÇALIŞMALARI:

Halk Sağlığı Anabilim Dalı; mezuniyet öncesi tıp eğitimi, mezuniyet sonrası tıp eğitimi ve sürekli tıp eğitimi alanlarında çalışmalar yapmaktadır.

MEZUNİYET ÖNCESİ TIP EĞİTİMİ:

Anabilim dalımız toplum tabanlı bir eğitim yöntemini benimsemiştir ve buna dayalı eğitim yöntemlerini 1.dönemden başlayarak her dönemde uygulamaktadır. sağlık sistemimizin temel yapı taşları olan sağlık ocaklarını eğitim programları içinde ön planda tutar.

Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi:

  • Halk Sağlığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi
  • Halk Sağlığı Doktora Eğitimi
  • Halk Sağlığı Yüksek Lisans Eğitimi
  • İş Sağlığı Doktora Eğitimi
  • İş Sağlığı Yüksek Lisans Eğitimi
  • Ayrıca Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinin çeşitli programları için "Araştırma teknikleri" , "Sağlık sistemleri" , "Risk yaklaşımı" konularında dersler verilmektedir.

 

Poliklinik Bilgileri:

Poliklinik Çalışma Saatleri

Günler

Başlangıç

Bitiş

Pazartesi 08:00:00 17:00:00
Sali 08:00:00 17:00:00
Çarşamba 08:00:00 17:00:00
Perşembe 08:00:00 17:00:00
Cuma 08:00:00 17:00:00

Poliklinik Telefon Bilgisi

0 232 412 40 01

Hastane Santral Telefonu : 0(232) 412 22 22

cocuk hastanesi   kalite   tup bebek   labaratuvar   öğretim üye randevu   hasta haklari   arpaboyu

İletişim Bilgilerimiz

world-map

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi

Adres: İnciraltı mahallesi Mithatpaşa caddesi no:56 Balçova/İZMİR
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info[@]deu.edu.tr

Otobüs ile Ulaşım : >> 5 | 6 | 7 |8 | 82 | 209 | 305 | 320 | 554 | 725 | 730 | 735 | 736 | 950 | 971
Gemi Hatları | Hava Limanından Ulaşım

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info@deu.edu.tr