Çocuk Cerrahisi

Tetkik sonuçlarım   kalite   tup bebek   labaratuvar   hasta haklari  

Birim Hakkında:

cocuk cerrahi anasayfa 1

cocuk cerrahisi

Kliniğimizde yenidoğandan başlayarak ergenlik döneminin sonuna kadar tüm bebeklik, çocukluk ve ergenlik çağı boyun bölgesi, göğüs kafesi, solunum, mide-barsak, karaciğer-safra yolu, üreme ve idrar yolunun doğumsal ve edinsel cerrahi problemlerinin tedavisi yapılmaktadır.

Kasık fıtığı, kordon kisti, hidrosel, inmemiş testis ve hipospadias gibi hastalıkların ameliyatları hastalar hastanede yatırılmaksızın günübirlik ameliyat uygulaması şeklinde yapılmaktadır.
Yataklı servisimizde  hastalarımızın birlikte oynayabileceği ve “Dolby Digital 5.1 Surround” sistem ile donatılmış, çizgi film DVD’lerin izlenebildiği bir  oyun odamız ve okul çağındaki hastalarımız için Hastane Okulumuz bulunmaktadır.

cocuk yatis

Ameliyatlar dünya üzerindeki mevcut tüm teknolojik cihazlar ile donatılmış ameliyathanemizde, Çocuk Anestezisi konusunda uzmanlaşmış anestezi ekibi ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

Polikliniğimiz haftanın 5 günü hizmet (hasta muayenesi, mesane çalışması ölçümü “ürodinami”, mesane ve idrar kaçırma engelleme eğitimi) vermektedir. Cuma günleri eğitim toplantıları nedeniyle poliklinik hizmeti saat 13.30 da başlamaktadır. Ürodinami ve mesane eğitimi için önceden randevu alınması gerekmektedir. 

Anabilim Dalımız Fakültemiz bünyesinde düzenli olarak gerçekleştirilen Çocuk Kanserleri Tedavisi (Onkoloji), Çocuk İdrar Yolu Hastalıkları Tedavisi ve Doğmamış Bebek Takip-Tedavi Konseylerinin daimi üyesidir.
Solunum yollarının sık karşılaşılan sorunlarından nefes borusuna yabancı cisim kaçması, akciğer zarı iltihabı (ampiyem), edinsel ve sonradan gelişmiş akciğer genişlemeleri (lober amfizem), kist ve kitlelerinin tedavisi kapalı ve açık yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir.

Mide kapakcığı yetersizliği (gastroözefajiyal reflü), mide çıkımı tıkanıklıkları, doğumsal aganglionik megakolon (Hirschsprung Hastalığı), doğuştan makatın kapalı olması (anorektal malformasyonlar) gibi mide-barsak sistemini hastalıklarının, safra kesesi taşları ve iltihaplarının (kolesistit), safra atımını engelleyen safra yollarının doğumsal yokluğu ve balonlaşmasının tedavisi kapalı ve açık yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.
Doğumsal ve edinsel gelişmiş böbrek, idrar yolları ve mesane hastalıklarının, tedavisi kapalı ve açık yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

Öğretim Üyeleri:

Prof.Dr.Feza M. AKGÜR (BAŞKAN)
Prof.Dr.Mustafa OLGUNER
Prof.Dr.F.Gülce HAKGÜDER
Prof.Dr.Oğuz ATEŞ
Doç.Dr.Osman Z. KARAKUŞ

AÇIKLAMA: Mesai Dışı Öğretim Üyesi Özel muayene talepleriniz için lütfen 0 232 4123001 ile iletişim kurunuz.

Sağladığımız Hizmetler:

Günübirlik cerrahi:

Kasık fıtığı, kordon kisti, hidrosel, inmemiş testis ve hipospadias (distal tip) gibi hastalıkların ameliyatları hastalar hastanede yatırılmaksızın günübirlik ameliyat uygulaması şeklinde yapılmaktadır. Hastalarımıza poliklinikte muayene olduktan sonra ameliyat randevusu verilmekte, ameliyattan bir gün önce tekrar polikliniğimize çağrılan hastalarımızın ameliyat öncesi gerekli kan tahlilleri yapılmakta, anestezi doktorları tarafından muayene edilmektedirler. Ameliyat sabahı hastaneye yatan hastalarımız ameliyat sonrası aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

Doğmamış bebek cerrahisi (Fetal cerrahi):

Kadın Doğum ve Hastalıkları Perinatoloji, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Hastalıkları, Beyin Cerrahisi, Radyoloji ve Patoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinin katılımıyla her hafta yapılan “Doğmamış Bebek Takip-Tedavi Konsey”’lerinde fetal anomalisi olan gebelikler tartışılmaktadır.

1998 yılında dünyada ilk kez Fakültemiz Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ile Kadın Doğum ve Hastalıkları Perinataloji Bilim Dalının öncülüğünde kurulan “Fetal Tanı ve Tedavi Merkezi”’nde (DEÜTF-FETATEM)gerçekleştirilen ve uygulaması devam eden amniyotik sıvı değişimi (amnioexchange) ile gastroşizisli fetüsler (karın duvarında göbeğin yanındaki bir delikten barsakların karın dışına çıkması) anne karnında tedavi edilebilmektedir. FETATEM bünyesinde, fetal akciğerin kistik adenomatoid malformasyon, pulmoner sekestrasyon, bronkojenik kist gibi hastalıkları, fetüsün boyun bölgesinde gelişen kistlerin, fetal böbreğin ve idrar torbasının (konjenital hidronefroz) anomalileri izlenmekte ve fetüsün gelişiminin etkilendiği durumlarda, akciger gelişimini sağlamak veya böbreklerin zarar görmesini engellemek için anne karnında kapalı yöntemle girişimler (torakoamniyotik, vezikoamniyotik kateter yerleştirilmesi) yapılarak gebeliğin ve bebeğin gelişiminin doğuma kadar sorunsuz devam etmesi sağlanmaktadır.

Yenidoğan cerrahisi:

Yenidoğanın soluk borusu, akciğerler, yemek borusu, mide-barsak sistemi, karaciğer-safra yolu, üreme ve idrar yolunu ile ilgili doğumsal anomalilerinin cerrahi tedavisi yapılmaktadır. Bu hastalıklardan akciğerlerde yer kaplayan, soluk borusuna baskı uygulayan kistik veya solid oluşumlar, yemek borusunun tam gelişmediği özefagus atrezisi, barsakların bir bölümünün gelişmediği oniki parmak barsağı ve diğer barsak tıkanıklıkları, makatın kapalı olduğu anorektal malformasyonlar, karın duvarında göbeğin yanındaki bir delikten barsakların karın dışına çıkması olarak tarif edebileceğimiz “gastroşizis” ve omfalosel olguları, mide çıkımının daralmasına bağlı ciddi kusmalar ile kendini gösteren pilor stenozu, yenidoğanın tümoral hastalıkları sıkça görülenleridir.

Endoskopik cerrahi:

Anabilim dalımızda dünyada uygulanan tüm kapalı yöntem (endoskopik) çocuk cerrahisi ameliyatları yapılmaktadır. Bu ameliyatlar, tanısal laparoskopi, laparoskopik kolesistektomi (safra kesesi alınması), laparoskopik gastro-özefajiyal reflü ameliyatları, laparoskopik splenektomi (dalağın alınması), laparoskopi eşliğinde anal atrezi onarımı, laparoskopik appendektomi, laparoskopik adrenelektomi (böbrek üstü bezlerinin çıkarılması), laparoskopik böbrek ve idrar yollarının ameliyatları, torakoskopik girişimler (göğüs kafesi ve akciğerlerle ilgili hastalıklar) ve laparoskopik karın içinde testis araştırılması ve indirilmesini kapsamaktadır. Ayrıca yemek borusu, mide, ince ve kalın barsakların endoskopik girişimleri de yapılmaktadır.

Diğer Sistemlerin Cerrahileri:

  • Solunum sistemi: Solunum yollarına yabancı cisim kaçması, ampiyem, edinsel ve sonradan gelişmiş akciğer genişlemeleri (lober amfizem), kist ve kitlelerinin tedavisi
  • Mide-barsak ve sindirim sistemi: Gastro-özefajiyal reflü, mide çıkımı tıkanıklıkları, konjenital aganglionik megakolon (Hirschsprung Hastalığı), anorektal malformasyonlar gibi mide barsak sistemini hastalıklarının, barsak tıkanıklıklarının, pankreas bezi kitlelerinin tedavisi
  • Karaciğer ve safra yolları: Safra kesesi taşları ve iltihaplarının (kolesistit), safra atımını engelleyen safra yollarının doğumsal yokluğu veya balonlaşmasının (biliyer atrezi, koledok kistleri), karaciğerin kistleri, ekstrahepatik portal hipertansiyonun karaciğerin yeniden kanlanmasının sağlayarak tedavisi
  • Ürogenital sistem: Doğumsal ve edinsel gelişmiş böbrek, idrar yolları, (böbrek kistleri, taşları, böbrek-idrar yolları birleşim yeri darlıklarının, idrar yollarının idrar torbasına açılım yeri bozuklukların, çift idrar toplayıcı sistemlerinin, idrar torbasından böbreklere idrar kaçmasının tedavisi), ve idrar torbası hastalıklarının (ekstrofi vezika, epispadias) ve çalışma bozukluklarının tedavisi (idrar kaçırma, yetersiz kapasite), mesane eğitimi, sistoskopik girişimler
  • Diğer: Dalak ameliyatları, kasık fıtığı, kordon kisti, hidrosel, inmemiş testis, hipospadias ameliyatları, yumurtalık kistleri, dış genital bölgenin düzeltici ameliyatları, doğumsal artıklara bağlı gelişen boyun kistleri
  • Tümör cerrahisi: Çocukluk çağı tümörlerinin cerrahi tedavisi pediatrik onkoloji ile koordine olarak gerçekleştirilmektedir (Nöroblastom, Wilm’s tümörü, diğer böbrek tümörleri, teratomlar, vb.).

 

Hastalar İçin Bilgiler:

Endoskopik (laparoskopik) Cerrahi: Anabilim Dalımız hastanede yatış süresini kısaltan az invaziv çocuk cerrahisinin ülkemizde öncülüğünü yapan Çocuk Cerrahisi klinikleri arasında yer almaktadır. Anabilim Dalımızda dünyadaki tüm kapalı yöntem (endoskopik) çocuk cerrahisi ameliyatları yapılmaktadır. Doğuştan makatın kapalı olması (anal atrezi) tedavisinde kapalı yöntem (laparoskopik onarım) uygulanmaktadır. Bu yöntem kalın barsağın son bölümünün sfinkterlerin içinden doğumsal olarak yerleşmesi gereken şekilde geçirilmesine olanak sağlamaktadır.

Anabilim Dalımızda geliştirdiğimiz yeni bir yöntemle apandisit ameliyatları kapalı yöntemle (laparoskopik) sadece göbek çukuru içinden karın içine tek bir delikten sokulan aletle yapılmakta ve kesi göbek içine saklanarak karın üzerinde hiçbir ameliyat izi kalmamaktadır. Ameliyat sonrası hastalar ertesi gün taburcu edilmektedir.

Kunduracı Göğsü: Göğüs duvarının doğuştan çökük olduğu “kunduracı göğsü” diye bilinen “pektus ekskavatum” hastalığının tedavisinde kalp ile sternum arasına kapalı yöntem ile (torakoskopi) çelik destek çubuğu (Dokuz Eylül Kunduracı Göğsü Destek Çubuğu) yerleştirilmektedir. Bu ameliyat Amerikalı ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI DR NUSS tarafından 1987 yılında icat edilmiş olup, Nuss Ameliyatı olarak adlandırılmaktadır. Böylece yine Amerikalı bir ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI DR RAVITCH tarafından 1947 yılında icat edilen açık bir ameliyat yöntemi olan, geniş bir kesiye, kaburga çıkartılmasına ve ameliyat sırasında kan verilmesine gerek duyulan Ravitch Ameliyatı na gerek kalmadan hastalık tedavi edilmektedir.

Bu kapalı yöntem ameliyatı (Nuss ameliyatı) ülkemizde 2002 yılında ilk defa uygulamanın ve öncülüğünü yapmanın onurunu yaşamaktayız. Bu amaçla kullandığımız çelik destek çubuğu tarafımızdan “ülkemiz ekonomik koşullarına uygun fiyatlı” olarak geliştirilmiş olup, dünya üzerindeki tüm “tıbbi çelik implant standartlarına” uygun malzemeden ve teknikle üretilmektedir. Bu ameliyat ile ilgili DVD netliğindeki eğitim videoları yine tarafımızdan yapılmıştır.

Bu bağlamda ülkemiz ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANLARI tarafından kurulan “Türk Nuss Ameliyatı Grubu” ile bu kurumlar arasında bilgi ve beceri eşgüdümü sağlanmaktadır.

Hirschprung Hastalığı: Diğer tarafdan doğumsal aganglionik megakolon'lu hastalar kolostomisiz ve karında kesi yapılmaksızın tek bir ameliyatla yalnız makat içinden çalışılarak (transanal yaklaşım) (anüsten) tedavi edilmektedir. Ertesi gün beslenen hastalar iki gün sonra taburcu edilmektedirler. Bu yöntemin ülkemizde yaygınlaşması amacıyla 2002 yılının Mart ayında hastanemizde ameliyathaneden canlı bağlantılı bir kurs düzenlenmiş ve ameliyatın sayısal video teknolojisi kullanılarak DVD netliğindeki eğitim videosu yapılmıştır.

Ekstrahepatik Portal Hipertansiyon: Diğer bir ilk ise, ekstrahepatik portal hipertansiyon'lu hastaların (karaciğerinde siroz olmaksızın mide kanaması olan çocuklar) cerrahi tedavisinde porto-sistemik şantlar yerine, karaciğerin fizyolojik portal sistemden kanlanmasına olanak veren mezenteriko-sol portal bypass ameliyatının (Rex Şantı) ülkemizde ilk defa tarafımızdan yapılmış olmasıdır. Bu tedavi sonrası karaciğerin fizyolojik kanlanması sağlandığı için mide kanamasını engellemek amacı ile özefagus varislerine yönelik tekrarlayan endoskopi ve skleroterapi ihtiyacı ortadan kalkmaktadır.

Ekstrofi Vezika: Yine Türkiye'de bir ilk olarak; doğumsal bir anomali olan, mesanenin tamamen açık şekilde geliştiği ekstrofi vezika' nın tedavisi için, ülkemizde yeni bir teknik olan "Baltimore osteotomisi"ni uygulamaktayız.

Gastroşizis: Son yıllarda deneysel ve klinik araştırma cabalarımız gastroşizis'de (fetüsün gelişimi sırasında karın duvarında göbeğin yanındaki delikten barsakların karın dışına çıkması durumu) barsak hasarının etyolojisi ve prenatal engellenebilirliği konusunda yoğunlaşmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı ile birlikte prenatal tedavi uygulamaları (amniyotik sıvının serum fizyolojik ile kısmen değiştirilmesi = amnioexchange) dünyada ilk defa tarafımızdan gerçekleştirilmiştir. Daha az invaziv bir yöntem olan fetal diürezin intraamniyotik furosemid ile uyarılması konusundaki deneysel çalışmalarımız sürmektedir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Prenatoloji Bilim Dalı ile birlikte fetüsün akciğer, ince ve kalın barsakları, böbrek, idrar yolları ve idrar torbası ile ilgili yapısal hastalıklarına doğum öncesi tanı konmakta, doğuma kadar takip altında tutulmakta ve gerekli durumlarda fetüse anne karnındayken kapalı yöntemlerle müdahale edilmektedir.

 

Poliklinik Bilgileri:

Poliklinik Çalışma Saatleri

Günler

Başlangıç

Bitiş

Pazartesi 08:00:00 17:00:00
Sali 08:00:00 17:00:00
Çarşamba 08:00:00 17:00:00
Perşembe 08:00:00 17:00:00
Cuma 08:00:00 17:00:00

Poliklinik Telefon Bilgisi

0232 412 30 30

Hastane Santral Telefonu : 0(232) 412 22 22

cocuk hastanesi   kalite   tup bebek   labaratuvar   öğretim üye randevu   hasta haklari   arpaboyu

İletişim Bilgilerimiz

world-map

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi

Adres: İnciraltı mahallesi Mithatpaşa caddesi no:56 Balçova/İZMİR
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info[@]deu.edu.tr

Otobüs ile Ulaşım : >> 5 | 6 | 7 |8 | 82 | 209 | 305 | 320 | 554 | 725 | 730 | 735 | 736 | 950 | 971
Gemi Hatları | Hava Limanından Ulaşım

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97
E-posta: info@deu.edu.tr