Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim

Tetkik sonuçlarım   kalite   tup bebek   labaratuvar   hasta haklari  

Birim Hakkında:

MİSYONU

Sağlık alanındaki meslek gruplarının biyoistatistik eğitimi alarak  yetişmesini ve kendi alanlarında doğru kararlar almalarını sağlamak, evrensel nitelikte bilgi ve teknoloji üreten uluslar arası kalitede araştırmalar, yayınlar üretmek ve tıbbi bilişim işlemlerini en üstün kalitede sunmaktır.

ANABİLİM DALI VİZYONU

Eğitim, araştırma ve tıbbi bilişim konusunda ulusal ve uluslararası düzeyi yüksek Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim dalları arasında yer almaktır.

TARİHÇE

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı 2010 yılında kurulmuştur.

Anabilim dalı kurucu başkanı Prof. Dr. Hülya Ellidokuz,  2010 yılından itibaren bu görevi sürdürmektedir.

Anabilim Dalı, sağlık bilimleri ile ilgili biyoistatistik ve tıbbi bilişim konularında çağdaş gelişmeleri izlemek, eğitim müfredatın geliştirilmesine katkıda bulunmak, bu alandaki araştırmaları yürütmek, biyoistatistik ve tıbbi bilişim alanında eğitim, hizmet ve araştırma yapmak amacıyla kurulmuştur.

Sağladığımız Hizmetler:

BPoliklinik, Servis ve Gündüz Tedavi Ünitesi (Kemoterapi Ünitesi) olarak 3 ana bölümde hizmet verilmektedir.

Tıbbi Onkoloji Polikliniğinde yeni hasta kabulü ve takip-tedavi edilen hastaların kontrolleri olmak üzere günde 80-120 arasında hastaya hizmet verilmektedir. Hastalar son bilimsel gelişmelere göre değerlendirilmekte, kemoterapi ve hormon tedavilerinin yanı sıra hedefe yönelik tedaviler ve immunoterapiler de en güncel gelişmelerin ışığı altında uygulanmaktadır. Ayrıca hastanemizde çeşitli ilaçların etkinliği hakkında yol gösteren genetik incelemeler yapılmakta ve bu da onkolojik tedavilerin en sağlıklı bir biçimde yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Hastanemizde tümör gruplarına göre ayrı ayrı tümör konseyleri mevcut olup, her hafta düzenli olarak toplanmakta ve bu konseylerde hastalar multidisipliner olarak değerlendirilmektedir. Böylece kanserle ilgili tüm branşların ortak değerlendirmesi sonucunda en optimal onkolojik yaklaşımlar gerçekleştirilmektedir.

  • DEAKTG: Dokuz Eylül Akciğer Tümörleri Grubu
  • DEMTG: Dokuz Eylül Meme Tümörleri Grubu
  • DEBBTG: Dokuz Eylül Baş Boyun Tümörleri Grubu
  • DEKRTG: Dokuz Eylül Kolorektal Tümörleri Grubu
  • DEJOTG: Dokuz Eylül Jinekolojik Onkoloji Tümörleri Grubu
  • DEKYDTG: Dokuz Eylül Kemik-Yumuşak Doku Tümörleri Grubu
  • DEHPBTG: Dokuz Eylül Hepatopankreatobiliyer Tümörleri Grubu  
  • DEÜTG: Dokuz Eylül Ürolojik Tümörleri Grubu 
  • DESSSTG: Dokuz Eylül Santral Sinir Sistemi Tümörleri Grubu

Tıbbi Onkoloji bölümünde hastaların onkolojik değerlendirme ve tedavilerinin yanında başta beslenme desteği ve psikososyal destek olmak üzere çeşitli destek tedavilerin önemi çok iyi bilinmekte ve hassas bir biçimde bu bölümlerle konsülte edilerek takip ve tedaviler gerçekleştirilmektedir.

Onkoloji servisi ise 19 yataklı olup, ayda yaklaşık olarak 100 hastanın yatış-çıkış işlemleri yapılmaktadır. Odaların tümü tek yataklıdır. Servisimizde uzun süreli infüzyonlu kemoterapi uygulamaları, hedefe yönelik tedavilerle palyatif bakım ve destek tedavi uygulamaları yapılmaktadır.

Onkolojik tedavilerin büyük bir kısmının yapıldığı Gündüz Tedavi Ünitesi 27 yataklı olup, günde yaklaşık 100 kadar hastaya hizmet verilmektedir. Gündüz Tedavi Ünitesi’nde biri sorumlu hemşire olmak üzere toplam 11 hemşire görev yapmaktadır. Kemoterapi ilaç hazırlama ünitemizde, yarı otomatik sistem kullanılmaktadır.

 

Hastalar İçin Bilgiler:

Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda 3 profesör doktor, 3 doçent doktor ve 5 yan dal uzmanlık öğrencisi görev yapmaktadır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Palyatif Bakım ilk olarak Haziran 2008’de küçük bir grubun başlattığı hareket ile yola çıkan, ardından 26 Mayıs 2010’da Palyatif Bakım Çalışma grubu olarak farklı branşlardan onkoloji alanı ile ilgili sağlık çalışanlarının davet edildiği daha kalabalık bir grup olarak aktivitelerine devam etmiştir. 7 Eylül 2012’de de resmi olarak kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi’mizde başta erişkin ve çocuk onkoloji hastaları olmak üzere pek çok hasta ve ailelerine hizmet verilmektedir. Bu merkezde onkoloji hastaları ile ilgili farklı alanlardan görevli öğretim üyelerinin yanında, hemşirelerimiz psikologlarımız, diyetisyenlerimiz ve fizyoterapistlerimiz görev yapmaktadır.

 

Poliklinik Bilgileri:

Poliklinik Çalışma Saatleri

Günler

Başlangıç

Bitiş

Pazartesi 08:00:00 17:00:00
Sali 08:00:00 17:00:00
Çarşamba 08:00:00 17:00:00
Perşembe 08:00:00 17:00:00
Cuma 08:00:00 17:00:00

Poliklinik Telefon Bilgisi

 

Hastane Santral Telefonu : 0(232) 412 22 22

satin alma logoo 1  satin alma logoo  cocuk hastanesi kalite tup bebek labaratuvar   hasta haklari arpaboyu

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97