Adli Tıp

Tetkik sonuçlarım   kalite   tup bebek   labaratuvar   hasta haklari  

Birim Hakkında:

adli tip

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı 1997 yılında kurulmuştur. Anabilim dalımıza atanan ilk ve kurucu öğretim üyesi olan Doç. Dr. Ali Yemişcigil, 1998 yılında profesör kadrosuna atanmış olup 2002 yılına kadar görev yapmıştır. 1997 yılı ekim ayında Öğr. Gör. Uzm. Dr. Erdem Özkara, 1998 yılı ocak ayında da Prof. Dr. Serpil Salaçin göreve başlamış, sonrasında da diğer öğretim üyelerinin katılımıyla yapılan son değişikliklerle bölümün akademik yapısı bugünkü şeklini almıştır.

Anabilim Dalımız halen 7 öğretim üyesi ve 9 araştırma görevlisi ile hizmet vermektedir. Anabilim dalı başkanlıkları sırasıyla Doç. Dr. Ali Yemişcigil (Nisan 1997-Ocak 1998), Prof. Dr. Serpil Salaçin (Ocak 1998-Ocak 2013) ve Prof. Dr. Erdem Özkara(Ocak 2013- Ocak 2019) tarafından yapılmış olup son dönemde ise Prof.Dr. Yücel Arısoy(Ocak 2019-…) bu görevi yürütmektedir.

“Genç” sayılabilecek yaştaki anabilim dalımızda 1998’den 2019 ortasına dek TUS ile gelen 22 araştırma görevlisi adli tıp uzmanı olarak yetiştirilerek ülkemize kazandırılmıştır.

İletişim:
Tel: 0232 4122851/4122882
E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 


Adli Tıp Anabilim Dalı’nın Güncel Akademik Yapısı:

YILLAR PROFESÖR DOÇENT DR. ÖĞR. ÜYESİ UZMAN ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ TOPLAM
1997-2019 4 2 1 22(Ayrılmış) 9 38

 

 

Sağladığımız Hizmetler:

Anabilim dalımızda eğitim-öğretim, araştırma ve yayın çalışmaları yoğun şekilde sürdürülmektedir. Bu çalışmalar özetlenecek olursa:

-Anabilim dalımızda tıp fakültesi ve hukuk fakültesi öğrencilerine mezuniyet öncesi Adli Tıp eğitimi, araştırma görevlilerine Adli Tıp Uzmanlığı eğitimi verilmektedir.

-Anabilim dalımızca adli makamlarca gönderilen olguların medikolegal(Adli Tıbbî) değerlendirmeleri yapılmakta ve tıbbi bilirkişilik hizmeti verilmektedir. Ayrıca anabilim dalımız tarafından hastanemizin diğer servislerince istenen adli olgulara konsültasyon hizmeti verilmektedir. 2018 yılında polikliniğimizde adli makamlardan gönderilen 1681 olguya adli rapor düzenlenmiş olup 537 olguya da konsültasyon hizmeti verilmiştir.

-Hak kaybına uğrayan kişilere, bireysel başvuru ile adli tıbbi değerlendirme ve CMK 67/6 uyarınca uzman bilimsel mütalaa(özel bilirkişi görüşü) verilmektedir.

-Anabilim dalımızda; tıp öğrencilerine mezuniyet öncesinde Adli Tıp eğitimi verilmesinin yanı sıra mezuniyet sonrası uzmanlık öğrencilerine ihtisas eğitimi, yardımcı sağlık personeli yetiştiren okullara eğitim desteği ve hukuk fakültesi öğrencilerine Adli Tıp dersleri de verilmektedir. Bunlara ilaveten alanımızla ilgili çok sayıda bilimsel araştırmaya imza atılmış olup, bunların bazıları da sürmektedir.

-İki öğretim üyemiz Tıbbi Biyoloji ve Genetik alanında çalışmaktadır. Bu alanda kurulmuş olan Laboratuvarımızın yapılanması hızla tamamlanmaya çalışılmaktadır.

-Anabilim dalımızda tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitimi amacıyla periyodik olarak olgu-makale sunumları ve bilimsel toplantılar düzenlenmektedir.

-Anabilim dalımız araştırma görevlilerine, Tıbbi Patoloji, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları rotasyon eğitimi verilmektedir.

-Adli Tıp Kurumu İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı ile yapılan bir protokol çerçevesinde araştırma görevlilerine adli otopsi uygulaması rotasyon eğitimi verilmeye başlanmıştır.

-Ayrıca, bir öğretim üyemizin(Doç.Dr. İ.Özgür Can) İzmir Adli Tıp Grup Başkanlığı’nda ikinci görevlendirmesi ile asistan eğitimi ve bilimsel araştırmalar konusunda çalışmalar yürütülmektedir.

 

İLERİ TEKNOLOJİLER VE FARKLILIKLARIMIZ:

-Prof.Dr. Erdem Özkara tarafından kurulmuş olan “Adli Belge İnceleme” laboratuvarı bu alanda resmi ve özel bilirkişilik hizmeti vermektedir.

-Uluslararası insan haklarıyla ilgili projelerde,” İstanbul Protokolü, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” ve başka birçok projede danışmanlık ve eğiticilik destekleri sürdürülmektedir.

-Anabilim dalımız öğretim üyesi Prof.Dr. Erdem Özkara’nın girişimleriyle, 2 Mart 2012 tarihinde Rektörlük bünyesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAHUM) resmen kurulmuş ve Prof. Dr. Erdem Özkara merkezin müdürlüğüne, Doç.Dr. İ. Özgür Can müdür yardımcılığına, Prof.Dr. Yücel Arısoy yönetim kurulu üyeliğine atanmıştır.

-SAHUM bünyesinde Prof.Dr. Erdem Özkara başkanlığında, sağlık hukuku alanında yalnızca kendi olanaklarıyla ulusal sempozyumlar ve paneller düzenlenmekte olup, 2014 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak ULUSAL TIP HUKUKU ve TIBBİ BİLİRKİŞİLİK KONGRESİ düzenlenmektedir.

Önemli Yayınlarımız: “Hukuk Öğrencileri ve Uygulayıcıları için Adli Tıp. Editör: Prof.Dr. Erdem Özkara. Seçkin Yayıncılık, Ankara, 2. Baskı, 2017. ISBN: 978-975-02-4163-5.
Bunun yanı sıra öğretim üyelerimiz ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kitapta bölüm yazarlığı şeklinde katkılar sunmuş, çok sayıda ulusal ve uluslararası dergide makaleler yayınlamıştır.

 

Yayınlarımızdan bir kitap örneği;

Hastalar İçin Bilgiler:

Hastanemiz acil servisinde 04.02.2013 tarihinden itibaren araştırma görevlileri ve uzmanlar tarafından ilgili öğretim üyesi danışmanlığında 7 gün 24 saat konsültasyon hizmeti verilmektedir.
Acil serviste adli olgu niteliği taşıyan hastaların adli olgu bildirimi yapılmakta ve resmi makamlardan yazılı talep geldiğinde bu hastaların adli raporları düzenlenmektedir.
Tıbbi malpraktis,
İnsan hakları ihlalleri,
Cinsel şiddet,
Çocuk ve yaşlı istismarı,
Adli belge inceleme (imza vb) konularında bilirkişilik ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.
Özel bilirkişilik hizmetleri de anabilim dalımız bünyesinde verilmektedir.
Hukukçulara yönelik tıbbi bilirkişilikle ilgili özel danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Poliklinik Bilgileri:

Adli Tıp Anabilim Dalı Alt Katı Poliklinik Birimi

Poliklinik Çalışma Saatleri

Günler

Başlangıç

Bitiş

Pazartesi 08:00:00 17:00:00
Sali 08:00:00 17:00:00
Çarşamba 08:00:00 17:00:00
Perşembe 08:00:00 17:00:00
Cuma 08:00:00 17:00:00

Poliklinik Telefon Bilgisi

 

Hastane Santral Telefonu : 0(232) 412 22 22

satin alma logoo 1  satin alma logoo  cocuk hastanesi kalite tup bebek labaratuvar   hasta haklari arpaboyu

İletişim Bilgileri

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Balçova
Adres: Mithatpaşa cad. no 1606 inciraltı yerleşkesi 35340 Balçova / İzmir
Telefon: +90 (232) 412 22 22
Faks: +90 (232) 412 97 97